Rekrutacja do szkoly

Jakie są terminy rekrutacji do szkół gimnazjalnych?

Terminy przyjęć do szkół średnich to:

• 1 listopada dla przyjęć na semestr jesienny.
  • 1 lutego dla kandydatów na semestr wiosenny.
  • 1 sierpnia - nabór na semestr jesienny dla uczniów, którzy w następnym roku przenoszą się do innej szkoły średniej.

Co zrobić, jeśli nie dostaniesz się do szkoły?

Jest wiele szkół do wyboru, więc jest mało prawdopodobne, że Twój syn lub córka nie dostaną się do żadnej szkoły. Jeśli jednak nie dostanie się do szkoły pierwszego wyboru, warto pamiętać o kilku sprawach.

Twoje dziecko może mieć większe szanse na przyjęcie do danej szkoły, jeśli:

• Ma dobre podanie.
  • Jest zaangażowane w zajęcia pozalekcyjne i pełni funkcje przywódcze.
  • Ma dobre oceny i wyniki testów.
  • Szkoła jest odpowiednia dla jego zainteresowań i zdolności.

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej do szkoły?

Przed rozmową kwalifikacyjną do szkoły ważne jest, by dziecko czuło się przygotowane. Powinno wiedzieć, czego się spodziewać po rozmowie i jakie powinno mieć cele.

Oto kilka wskazówek, które pomogą im się przygotować:

• Poszukaj informacji o uczelni i porozmawiaj ze studentami, rodzicami i profesorami, którzy znają daną szkołę.
  • Przećwiczenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przećwiczenie krótkiego opowiadania o swojej osobowości, zainteresowaniach i umiejętnościach.
  • Sporządzić listę pytań, które można zadać przedstawicielowi ds. rekrutacji. Oto kilka pytań, które warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Dlaczego interesuje Cię ta szkoła?
  • Jakie są mocne strony Twojego programu i dlaczego studenci chcieliby się w nim uczyć?
  • Jakie są rzeczy, które mogą zaskoczyć studenta, a których nie spodziewałby się po szkole?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej do szkoły?

Przed rozmową kwalifikacyjną warto przećwiczyć odpowiadanie na pytania i mówienie o sobie i o szkole. Oto kilka pytań, które warto sobie zadać:

• Jakie są moje mocne i słabe strony?
  • Jakie są moje cele?
  • Jakie są moje powody, dla których wybrałem tę szkołę?
  • Co chcę, aby przedstawiciele komisji rekrutacyjnej wiedzieli o mnie i moich powodach wyboru tej szkoły?
  • Nad jakimi częściami mojego podania muszę jeszcze popracować?