Data wpisu: 14-05-22
Post dodany przez cutecate32
Jakie tematy poruszać podczas ekologicznych warsztatów?
Warsztaty ekologiczne mogą być tak szerokie lub tak wąskie, jak dzieci, które biorą w nich udział. Niektóre warsztaty ekologiczne skupiają się na jednym zagadnieniu, podczas gdy inne mogą być otwarte na szeroki zakres tematów.
Ważne jest, aby prowadzący warsztaty wiedział, co interesuje dzieci w grupie, tak aby zapewnić, że warsztaty będą dotyczyły odpowiednich tematów.
Poniżej podajemy kilka propozycji warsztatów ekologicznych, które można przeprowadzić z dziećmi.
- Dzika przyroda i ekosystemy - podczas tego warsztatu prowadzący może wyjaśnić, jak funkcjonują ekosystemy i jak dopasowują się do nich różne gatunki fauny i flory występujące na danym obszarze. Dzieci mogą zostać poproszone o wykorzystanie zdobytych informacji do zaprojektowania parku, w którym będą mogły poznawać świat przyrody.
- Przyroda a społeczeństwo ludzkie - podczas tego warsztatu prowadzący może wyjaśnić, jak świat przyrody jest ważny dla społeczeństwa ludzkiego, a następnie zachęcić dzieci do zastanowienia się, w jakim społeczeństwie chciałyby żyć.
- Cykle przyrodnicze - warsztaty te mogą koncentrować się na cyklach przyrodniczych, takich jak pory roku czy obieg wody.
Ekologiczne warsztaty - co warto wiedzieć?
Przed przeprowadzeniem warsztatów ekologicznych ważne jest, aby prowadzący był świadomy problemów, które mają wpływ na lokalne środowisko, i był gotowy wziąć za nie odpowiedzialność. Dotyczy to również znajomości wszelkich przepisów prawnych, które mogą mieć zastosowanie do warsztatów i środowiska, a także obowiązków związanych z prowadzeniem warsztatów przyjaznych środowisku.
Prowadzenie warsztatów w sposób przyjazny dla środowiska nie oznacza, że prowadzący warsztaty sam będzie musiał być przyjazny dla środowiska, ale raczej, że posiada wiedzę i zrozumienie kwestii środowiskowych i dołożył starań, by warsztaty były jak najbardziej przyjazne dla środowiska.
Poniżej znajduje się krótki przegląd niektórych kwestii, o których należy pamiętać, prowadząc warsztaty.
- Upewnienie się, że miejsce warsztatów ma odpowiednią ilość światła słonecznego, świeżego powietrza i wentylacji.
- Upewnienie się, że materiały wykorzystywane podczas zajęć są przyjazne dla środowiska i nadają się do ponownego wykorzystania.
- Upewnienie się, że używasz przyjaznych dla środowiska środków chemicznych do czyszczenia.
Jak wieść ekologiczne życie?
Dzieci, które poznają i rozumieją świat przyrody, mają większe szanse na rozwinięcie naturalnego poczucia odpowiedzialności. Można temu sprzyjać, zachęcając dzieci do zastanowienia się, w jaki sposób mogą wpłynąć na otaczający je świat.
Poniżej podajemy kilka pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do zastanowienia się nad tym, jak żyć ekologicznie.
- Jak najczęściej przebywaj z dziećmi na świeżym powietrzu.
- Zachęcaj do zawierania przyjaźni z innymi dziećmi, które mieszkają w pobliżu i które interesują się światem przyrody.
- Ucz dzieci o różnych roślinach i zwierzętach występujących w ich sąsiedztwie. Wychodząc na dwór i zachęcając dzieci do kontaktów z innymi dziećmi, które interesują się światem przyrody, pozwalasz im poznać i zaprzyjaźnić się z dziećmi, które mogą być dla nich mentorami. Może to pomóc w wykształceniu u dzieci naturalnego poczucia odpowiedzialności. Zachęcając dzieci do poznawania nowych przyjaciół, można zapytać je o rzeczy, które je interesują, aby w ten sposób uzyskać pomysły na kultywowanie ekologicznego stylu życia u dzieci.