Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Z wizytą w synagodze

1.jpg

    04. listopada wybraliśmy się z panem Sławomirem Rutem oraz z panią Grażyną Berbeć do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która znajduje się koło Galerii Manhattan w Gdańsku-Wrzeszczu na ulicy Partyzantów 7. Budynek ten jest jedyną zachowaną, wolno stojącą i zabytkową synagogą w mieście. Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu modernistycznym. W przypadku tego budynku zastosowano innowację - zamiast nakrywać dach kopułą, zastąpiono ją czterospadowym dachem, krytym dachówką. Wnętrze jest również utrzymane w stylu modernistycznym. Główną salę modlitewną pierwotnie z trzech stron otaczały galerie dla kobiet. Na środku stała bima, zaś przy ścianie wschodniej bogato zdobiony Aron ha-kodesz.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, w drzwiach synagogi przywitał nas rabbi. Był ubrany w charakterystyczny dla Żydów strój, Przez całą godzinę pobytu siedzieliśmy w głównej sali synagogi i słuchaliśmy z zainteresowaniem słów rabbiego. Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych informacji na temat zasad życia wynikających z religii. Zapoznaliśmy się również ze zwyczajami i symbolami żydowskimi. Pod koniec wykładu gospodarz zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Nasze wrażenia, refleksje były bardzo podobne Cieszymy się z tej otwartej lekcji historii.

Igor kl.