Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Wycieczka Koła Historycznego do Muzeum Emigracji w Gdyni

Gdynia, 25.02.2017-2.jpg

Uczestnicy: członkowie koła z klasy II „d” oraz opiekunowie: Katarzyna Jażdżewska i Wiktor Cieślak- kierownik wycieczki.

W sobotę 25 lutego 2017 roku, Koło Historyczne zwiedziło jedno z najnowszych i najciekawszych muzeów w Polsce - Muzeum Emigracji.

Od dawna Polacy wyjeżdżali na stałe lub sezonowo do bliższych lub bardzo odległych miejsc świata, zmuszeni do tego przez sytuację polityczną (zabory, upadek powstań narodowych) oraz bardzo trudne warunki ekonomiczne. Ucieczka przed wojną i represjami czy tez wyjazdy w celu zapewnienia sobie i najbliższym godnych warunków życia, to nie tylko wydarzenia z przeszłości, ale i jeden z największych problemów świata i współczesnej Europy, z którymi wiąże się egzystencja milionów ludzi z różnych kontynentów, jak i szczególnie bliskie nam losy naszych rodzin.

W drodze do muzeum obejrzeliśmy najważniejsze zabytkowe gmachy związane z przekształcaniem kaszubskiej wioski Gdynia w nowoczesne miasto Drugiej Rzeczypospolitej.

Jednym z takich obiektów jest też Siedziba Muzeum Emigracji - pięknie rewitalizowany Dworzec Morski - perła architektury modernistycznej z lat trzydziestych XX w. To z tego miejsca, w nowo wybudowanym porcie, wypływały polskie transatlantyki, w tym najsłynniejszy z nich - Lucky Ship Batory, którego imponującej wielkości metalowa makieta budowana jest w muzeum. Z zainteresowaniem odbyliśmy multimedialną podróż w czasie, wspominając najwybitniejszych polskich emigrantów, jak i śledząc trasę tysięcy biednych mieszkańców polskich wsi i miast, którzy w XIX i początkach XX wieku dotarli do Ameryki, dla których nowojorski port stał się bramą do nowego, lepszego życia. Dzięki interesującej ekspozycji podążaliśmy śladami naszych rodaków na różne kontynenty, wszędzie tam, gdzie do dzisiaj mieszkają Polacy, śledząc dramatyczne losy zesłańców i emigrantów z okresu II wojny światowej i czasów PRL.

Zwiedzanie zakończyliśmy refleksją nad dzisiejszą polską emigracją. Poznaliśmy też opinie ludzi z państw Europy wschodniej, szukających pracy i swojego miejsca we współczesnej Polsce. Z tarasu widokowego Muzeum Emigracji i portowych nabrzeży przyjrzeliśmy się pracy portu i przepływającym statkom. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli powrócić do Gdyni, miasta budowanego przez mieszkańców całego kraju oraz symbolu polskiego sukcesu nad Bałtykiem.

Wiktor Cieślak

opiekun Koła Historycznego