Warsztaty w Gdańskim Centrum Wolontariatu

20170317_094459.jpg

W piątek, 17 marca chętni wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu I stopnia w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę na temat akcji charytatywnych. Uczniowie dowiedzieli się wielu informacji na temat Caritasu, działalności centrum wolontariatu oraz instytucji, z którymi współpracuje takich jak ,np. szkolne i parafialne koła wolontariatu. Gimnazjaliści pracowali w grupach, byli  bardzo aktywni, wykazali się dużą kreatywnością i ciekawymi pomysłami.

W pierwszej części omawialiśmy portret wolontariusza, czyli cechy charakteru niezbędne do pracy charytatywnej i zastanawialiśmy się, dlaczego chcemy pomagać innym. Dowiedzieliśmy się również, jakie kompetencje, przydatne w dalszym etapie kształcenia, może zdobyć wolontariusz dzięki bezinteresownej pracy. Uczniowie mieli okazję zastanowić się, z kim chcieliby współpracować w przyszłości, w szkolnym kole wolontariatu; czy to będą np. chore dzieci, czy samotni seniorzy, a może zwierzęta ze schroniska.

W drugiej części mieliśmy za zadanie wykonać próbny projekt akcji charytatywnej. Każdy zespół przedstawił i omówił swój Plan Akcji Pomocowej z uwzględnieniem, między innymi: problemu, hasła, przygotowania działania, realizacji akcji oraz podsumowania i ewaluacji. Mamy nadzieję, że warsztaty zachęciły uczniów do pomagania innym i że wolontariusze będą mieli okazję zrealizować swoje projekty w naszej szkole.

Dorota Kamińska

Szkolny wolontariat