Warsztaty laboratoryjne z chemii

20170331_090417.jpg

31 marca 2017 uczniowie klasy II H udali się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na zajęcia laboratoryjne z chemii pod opieką wychowawcy- Pani Doroty Florian i nauczyciela chemii – Pani Małgorzaty Czajkowskiej. Na początku odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca Morza Bałtyckiego. Uczniowie zapoznali się z historią powstania naszego morza, funkcjonowaniem ekosystemu w Bałtyku oraz dzisiejszą fauną i florą występująca w tym zbiorniku wodnym. Znaczącą część prezentacji zawierały informacje o rodzajach zanieczyszczeń znajdujących się w Morzu Bałtyckim.

Potem uczniowie, na podstawie informacji przedstawionych w prezentacji, wypełniali karty pracy.

Druga część zajęć była praktyczna – gimnazjaliści wykonywali eksperymenty samodzielnie, lecz pod czujnym okiem nauczycieli chemii. Uczyli się rozróżniać reakcję egzoenergetyczne od endoenergetycznych. Przypomnieli sobie zabarwienie wskaźników chemicznych w wodzie, w roztworach kwasów i w zasadach. Poznali pojęcie „miareczkowanie”- jako techniki oznaczeń analitycznych i samodzielnie wykonywali reakcję zobojętniania. Po koniec zajęć uczyli się rozdzielać mieszaniny jednorodne i niejednorodne, wykorzystując między innymi chromatografię bibułową.

Po ciekawych zajęciach pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły.