Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Warsztaty laboratoryjne z chemii

20170331_090417.jpg

31 marca 2017 uczniowie klasy II H udali się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na zajęcia laboratoryjne z chemii pod opieką wychowawcy- Pani Doroty Florian i nauczyciela chemii – Pani Małgorzaty Czajkowskiej. Na początku odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca Morza Bałtyckiego. Uczniowie zapoznali się z historią powstania naszego morza, funkcjonowaniem ekosystemu w Bałtyku oraz dzisiejszą fauną i florą występująca w tym zbiorniku wodnym. Znaczącą część prezentacji zawierały informacje o rodzajach zanieczyszczeń znajdujących się w Morzu Bałtyckim.

Potem uczniowie, na podstawie informacji przedstawionych w prezentacji, wypełniali karty pracy.

Druga część zajęć była praktyczna – gimnazjaliści wykonywali eksperymenty samodzielnie, lecz pod czujnym okiem nauczycieli chemii. Uczyli się rozróżniać reakcję egzoenergetyczne od endoenergetycznych. Przypomnieli sobie zabarwienie wskaźników chemicznych w wodzie, w roztworach kwasów i w zasadach. Poznali pojęcie „miareczkowanie”- jako techniki oznaczeń analitycznych i samodzielnie wykonywali reakcję zobojętniania. Po koniec zajęć uczyli się rozdzielać mieszaniny jednorodne i niejednorodne, wykorzystując między innymi chromatografię bibułową.

Po ciekawych zajęciach pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły.