Warsztaty 2 D w CKZiU nr 2

LRM_EXPORT_20171219_103357.jpg

19 grudnia br. uczniowie klasy II D pod opieką wychowawcy i nauczyciela chemii udali się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 na zajęcia laboratoryjne z chemii. Na początku obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą Morza Bałtyckiego. A potem zapoznali się z historią powstania morza, funkcjonowaniem ekosystemu w Bałtyku oraz dzisiejszymi jego mieszkańcami.

Znacząca część prezentacji zawierały informacje o rodzajach zanieczyszczeń znajdujących się Morzu Bałtyckim oraz o skutkach tych zanieczyszczeń dla człowieka i środowiska.

Druga część zajęć była praktyczna – gimnazjaliści wykonywali samodzielnie eksperymenty pod opieką nauczycieli chemii. Uczyli się rozróżniać reakcję egzoenergetyczne od endoenergetycznych. Przypomnieli sobie zabarwienie wskaźników chemicznych w roztworach kwasów, zasad i wodzie. Rozróżniali zjawiska fizyczne od reakcji chemicznych, rozdzielali mieszaniny jednorodne i niejednorodne, wykorzystując między innymi chromatografię bibułową. Uczyli się identyfikować otrzymane substancje chemiczne, wykorzystując metodę obserwacji. Po ciekawych zajęciach pełni wiedzy i wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły.