WARSZTATY – WOLONTARIAT SZKOLNY I AKCYJNY

16. 05. 2017 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat wolontariatu. Zajęcia prowadził pan Dawid Jastrzębski – wolontariusz związany z Regionalnym Centrum Wolontariatu, koordynator wolontariatu akcyjnego i w przestrzeni publicznej. Podczas warsztatów omówione zostały następujące zagadnienia:

• czym jest wolontariat?
  • do kogo skierowane są oferty działań?
  • co zyskuje wolontariusz?
  • złamanie stereotypów wokół wolontariatu.

Uczniowie pracowali w grupach, metodą „burza mózgów” i byli  bardzo aktywni, wykazali się dużą wiedzą i kreatywnością, za co otrzymali wiele pochwał od prowadzącego.

W pierwszej części szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Z czym kojarzy się wolontariat?” Propozycji uczniów było bardzo wiele począwszy od różnych symboli taki jak, np. symbol Caritasu, PCK, serduszko WOŚP, a skończywszy na zbiórce żywności, ubrań czy pieniędzy. Okazało się, że uczniowie posiadają dużą wiedzę na temat wielu akcji o charakterze charytatywnym, ale czasem mają problem z podjęciem decyzji, jaka forma pomocy najbardziej im odpowiada.

W drugiej części szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Co mogę dostać od kogoś, a co mogę dać od siebie innym jako wolontariusz?” Propozycji odpowiedzi było bardzo wiele, ale najczęściej powtarzały się, takie jak: dostajemy; uśmiech, wdzięczność, radość, uznanie, pochwałę, dajemy dobro, wsparcie, pomoc, serce, szczęście. Prowadzący podkreślił, że to, że nie dostajemy pieniędzy za naszą pomoc, to nie znaczy, że robimy coś bezinteresownie. Mamy z tego powodu wiele radości i satysfakcji z pomaganiu i dawaniu wsparcia innym, a to jest bezcenne.

Uczniowie dowiedzieli się, że wolontariat to nie tylko zbieranie funduszy, czy żywności, ale konkretne działania  na przykład pomoc przy organizacji wielu imprez sportowo – rekreacyjnych i kulturalnych. W każdej chwili można się zgłosić do Regionalnego Centrum Wolontariatu i pomóc przy organizacji koncertów lub meczów sportowych, a dzięki temu otrzymać darmowy bilet wstępu na tę imprezę. Jest to dobrowolna praca, ale warto spróbować, aby poszerzyć swoje doświadczenie i uzyskać kompetencje potrzebne do dalszej edukacji.

Zachęcamy gimnazjalistów naszej szkoły do budowania swojej przyszłości poprzez wolontariat!!!

Dorota Kamińska wolontariat szkolny