Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

WARSZTATY – WOLONTARIAT SZKOLNY I AKCYJNY

16. 05. 2017 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat wolontariatu. Zajęcia prowadził pan Dawid Jastrzębski – wolontariusz związany z Regionalnym Centrum Wolontariatu, koordynator wolontariatu akcyjnego i w przestrzeni publicznej. Podczas warsztatów omówione zostały następujące zagadnienia:

  • czym jest wolontariat?
  • do kogo skierowane są oferty działań?
  • co zyskuje wolontariusz?
  • złamanie stereotypów wokół wolontariatu.

Uczniowie pracowali w grupach, metodą „burza mózgów” i byli  bardzo aktywni, wykazali się dużą wiedzą i kreatywnością, za co otrzymali wiele pochwał od prowadzącego.

W pierwszej części szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Z czym kojarzy się wolontariat?” Propozycji uczniów było bardzo wiele począwszy od różnych symboli taki jak, np. symbol Caritasu, PCK, serduszko WOŚP, a skończywszy na zbiórce żywności, ubrań czy pieniędzy. Okazało się, że uczniowie posiadają dużą wiedzę na temat wielu akcji o charakterze charytatywnym, ale czasem mają problem z podjęciem decyzji, jaka forma pomocy najbardziej im odpowiada.

W drugiej części szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Co mogę dostać od kogoś, a co mogę dać od siebie innym jako wolontariusz?” Propozycji odpowiedzi było bardzo wiele, ale najczęściej powtarzały się, takie jak: dostajemy; uśmiech, wdzięczność, radość, uznanie, pochwałę, dajemy dobro, wsparcie, pomoc, serce, szczęście. Prowadzący podkreślił, że to, że nie dostajemy pieniędzy za naszą pomoc, to nie znaczy, że robimy coś bezinteresownie. Mamy z tego powodu wiele radości i satysfakcji z pomaganiu i dawaniu wsparcia innym, a to jest bezcenne.

Uczniowie dowiedzieli się, że wolontariat to nie tylko zbieranie funduszy, czy żywności, ale konkretne działania  na przykład pomoc przy organizacji wielu imprez sportowo – rekreacyjnych i kulturalnych. W każdej chwili można się zgłosić do Regionalnego Centrum Wolontariatu i pomóc przy organizacji koncertów lub meczów sportowych, a dzięki temu otrzymać darmowy bilet wstępu na tę imprezę. Jest to dobrowolna praca, ale warto spróbować, aby poszerzyć swoje doświadczenie i uzyskać kompetencje potrzebne do dalszej edukacji.

Zachęcamy gimnazjalistów naszej szkoły do budowania swojej przyszłości poprzez wolontariat!!!

Dorota Kamińska wolontariat szkolny