Uroczystość 17 września - Cmentarz Łostowice

2017-09-17_sybiracy_008_p.jpg

17 września, jak co roku, społeczność szkolna współorganizowała uroczystość pod pomnikiem Golgota Wschodu. Głównym organizatorem wydarzenia było Miasto Gdańsk i Związek Sybiraków.

W uroczystym apelu uczestniczyła córka gen Andersa – Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczniowie i nauczyciele tradycyjnie prowadzili część oficjalną i artystyczną uroczystości, a chór szkolny odśpiewał Pieśń Sybiraków.

Uroczystość na Cmentarzu Łostowickim była podsumowaniem różnorodnych działań wychowawczych i edukacyjnych, prowadzonych przez cały rok szkolny. Uczniowie w czasie lekcji historii, języka polskiego, na godzinach do dyspozycji wychowawcy, uroczystościach i konkursach zgłębiają wiedzę o martyrologii Narodu Polskiego na wschodzie. Młodzież zbierała relacje świadków i uczestników wydarzeń, następnie pisała prace, wiersze, przygotowywała prezentacje.

Społeczność szkolna od wielu lat, na wniosek Związku Sybiraków i Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, opiekuje się pomnikiem Golgota Wschodu na Cmentarzu Łostowickim.