Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

IMG_20170426_095818_BURST001_COVER.jpg

28 maja br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w którym udział wzięli Dyrekcja szkoły, Nauczyciele, Wychowawcy, Uczniowie oraz nasi mali sąsiedzi – Przedszkolaki z Przedszkola „Wesoły ul”.

Uroczysty apel został poprzedzony żywymi lekcjami historii, które odbywały się prze kilka dni wcześniej, aby uczniowie Gimnazjum nr 3 w Gdańsku mogli lepiej zrozumieć i poznać przyczyny, okoliczności, postanowienia i skutki uchwalenia Konstytucji z dnia 3 Maja 1791 roku, dokumentu tak ważnego dla naszego państwa.

Tym apelem pragnęliśmy oddać cześć pokoleniom naszych przodków, którzy w trudzie dnia codziennego sumienną i uczciwą pracą budowali bezpieczeństwo i dostatek naszej ojczyzny. Chcieliśmy również oddać hołd tym wszystkim , którzy w chwilach zagrożenia stawali do walki w obronie ojczyzny i na polach bitewnych walczyli o jej suwerenność i wolność.

Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była ona efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Sytuacja w Polsce nie była pomyślna. W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa.

Inicjatorami dokumentu byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Tekst konstytucji przygotowano w tajemnicy.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

To ważne, że społeczność szkolna może uczestniczyć w tak ważnych dla naszego narodu i państwa uroczystościach.