Szkoła Humanitarna - zakończony

Tydzień Przeciwko Rasizmowi

W Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku, w poniedziałek 25 października rozpoczął się Tydzień Przeciwko Rasizmowi. Celem tej akcji było zapoznanie uczniów z problemem, jakim jest brak tolerancji wśród społeczeństwa. W tym tygodniu każdego dnia o godzinie 9.00 w każdej sali rozbrzmiewał głos z radiowęzła. W ten sposób dowiadywaliśmy się o planie działań na dany dzień.

Pierwszego dnia, w poniedziałek, wszyscy nauczyciele poszli do swych sal na lekcje. Jednak żaden z nich nie przystąpił do prowadzenia zajęć. Po sprawdzeniu obecności przeczytano nam tekst absolwentki naszej szkoły, Anny Wakulik, pt: "Krótka historia pewnego pojęcia, czyli rzecz o tolerancji". Po odczytaniu tekstu rozpoczęta została dyskusja na jego temat. W tym czasie w sześciu wybranych klasach przeprowadzono ankietę. Jej celem było sprawdzenie wiedzy młodzieży na temat rasizmu. O godzinie 11:00 pisany był list otwarty. Zawierał on sprzeciw wobec dyskryminacji i nietolerancji. Uczennice klasy III d, chodząc po klasach, prosiły o dopisanie kilku słów od siebie. W efekcie powstał list od wszystkich uczniów szkoły.

Wtorek. Tego dnia wszyscy zebrali się w głównym holu szkoły. Parlament Uczniowski zorganizował akcję "Muzyka łagodzi obyczaje". Na wszystkich długich przerwach były puszczane piosenki z tekstami antyrasistowskimi. W tym dniu również, szkolny DKF, czyli Dyskusyjny Klub Filmowy, proponował film Alana Parkera pt: "Mississipi w ogniu".

Środa. Każda klasa wybrała swojego przedstawiciela, który o godzinie 10:00 udał się do stołówki szkolnej. Tam rozwiązywano krzyżówka, której tematem była oczywiście tolerancja i rasizm.

Czwartek. W tym dniu odbyło się przedstawienie. O 11:00 wybrane klasy opuściły swe sale lekcyjne. Wszyscy skierowali się do holu głównego. Gdy zaproszeni zajęli już swoje miejsca, rozpoczął się spektakl. Odbył się on w trzech językach. Symbolizowało to równość ludzi bez względu na narodowość. O godzinie 15: 00 szkolny DKF ponownie zaprosił na projekcję filmu, tym razem byli to "Zdradzeni" w reżyserii Costa Gavarasa.

Piątek - ostatni dzień. O 11:00 przez na sygnał z radiowęzła wszyscy wyszliśmy z sal lekcyjnych, przerywając zajęcia. Na znak przyjaźni i tolerancji wszyscy złapaliśmy się za ręce, tworząc Łańcuszek Przyjaźni.

Wieczorem natomiast odbyła się wieczornica przygotowana przez klasę II c pt: "Różni i równi". Tym wydarzeniem oficjalnie zakończyliśmy akcję.

Tekst: Iwona Chojnacka
Agnieszka Lewandowska