Szkoła Humanitarna - zakończony

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Tydzień Przeciwko Rasizmowi

Tydzień Przeciwko Rasizmowi

W Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku, w poniedziałek 25 października rozpoczął się Tydzień Przeciwko Rasizmowi. Celem tej akcji było zapoznanie uczniów z problemem, jakim jest brak tolerancji wśród społeczeństwa. W tym tygodniu każdego dnia o godzinie 9.00 w każdej sali rozbrzmiewał głos z radiowęzła. W ten sposób dowiadywaliśmy się o planie działań na dany dzień.

Pierwszego dnia, w poniedziałek, wszyscy nauczyciele poszli do swych sal na lekcje. Jednak żaden z nich nie przystąpił do prowadzenia zajęć. Po sprawdzeniu obecności przeczytano nam tekst absolwentki naszej szkoły, Anny Wakulik, pt: "Krótka historia pewnego pojęcia, czyli rzecz o tolerancji". Po odczytaniu tekstu rozpoczęta została dyskusja na jego temat. W tym czasie w sześciu wybranych klasach przeprowadzono ankietę. Jej celem było sprawdzenie wiedzy młodzieży na temat rasizmu. O godzinie 11:00 pisany był list otwarty. Zawierał on sprzeciw wobec dyskryminacji i nietolerancji. Uczennice klasy III d, chodząc po klasach, prosiły o dopisanie kilku słów od siebie. W efekcie powstał list od wszystkich uczniów szkoły.

Wtorek. Tego dnia wszyscy zebrali się w głównym holu szkoły. Parlament Uczniowski zorganizował akcję "Muzyka łagodzi obyczaje". Na wszystkich długich przerwach były puszczane piosenki z tekstami antyrasistowskimi. W tym dniu również, szkolny DKF, czyli Dyskusyjny Klub Filmowy, proponował film Alana Parkera pt: "Mississipi w ogniu".

Środa. Każda klasa wybrała swojego przedstawiciela, który o godzinie 10:00 udał się do stołówki szkolnej. Tam rozwiązywano krzyżówka, której tematem była oczywiście tolerancja i rasizm.

Czwartek. W tym dniu odbyło się przedstawienie. O 11:00 wybrane klasy opuściły swe sale lekcyjne. Wszyscy skierowali się do holu głównego. Gdy zaproszeni zajęli już swoje miejsca, rozpoczął się spektakl. Odbył się on w trzech językach. Symbolizowało to równość ludzi bez względu na narodowość. O godzinie 15: 00 szkolny DKF ponownie zaprosił na projekcję filmu, tym razem byli to "Zdradzeni" w reżyserii Costa Gavarasa.

Piątek - ostatni dzień. O 11:00 przez na sygnał z radiowęzła wszyscy wyszliśmy z sal lekcyjnych, przerywając zajęcia. Na znak przyjaźni i tolerancji wszyscy złapaliśmy się za ręce, tworząc Łańcuszek Przyjaźni.

Wieczorem natomiast odbyła się wieczornica przygotowana przez klasę II c pt: "Różni i równi". Tym wydarzeniem oficjalnie zakończyliśmy akcję.

Tekst: Iwona Chojnacka
Agnieszka Lewandowska
uczennice klasy III a