Tryptyk Patriotyczny

20161108_105727.jpg

W dniach poprzedzających Narodowe Święto Niepodległości w szkole zostały podjęte działania mające na celu przygotowanie uczniów do świadomego uczestniczenia w obchodach kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasza Ojczyznę.

W dniach 8 i 9 listopada wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w uroczystej lekcji historii. Temat lekcji brzmiał „Drogi do niepodległości”. Zajęcia były wprowadzeniem do tematów objętych podstawa programową, realizowanych na lekcjach historii w klasie trzeciej. Uczniowie zostali zapoznani działaniami podejmowanymi przez naszych przodków w celu odzyskania niepodległości w XIX i Na początku XX wieku. Lekcja odbywała się w specjalnie przygotowanej i udekorowanej części szkoły. Zajęcia były wzbogacone wyświetlanymi na ekranie obrazami i odtwarzanymi piosenkami patriotycznymi.

10 listopada wszyscy  uczniowie wzięli udział w uroczystych apelach z okazji święta. W części oficjalnej  apelu chór szkolny i wszyscy uczniowie odśpiewali Hymn Narodowy i Marsz I Brygady, odczytano fragment . Dyrektor szkoły wygłosił przemówienie okolicznościowe, wręczył nagrody wyróżnionym uczniom i nominacje nauczycielom wybranym na funkcje Opiekuna Parlamentu Uczniowskie, oraz Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia. W części artystycznej odczytano fragmenty „Księgi narodu Polskiego” Adama Mickiewicza i odezwy Józefa Piłsudskiego do Kompanii Kadrowej. Uczennice laureatki konkursu Piosenki Patriotycznej odśpiewały utwory za które otrzymały pierwsze nagrody dla solistyki i zespołu.

Gośćmi honorowymi uroczystości były dzieci z sąsiadującego przedszkola. Całość uroczystości prowadziła dwójka uczniów członków prezydium Parlamentu Uczniowskiego.

11 listopada jak co roku delegacja szkoły wzięła udział w Paradzie Niepodległości. Wszystkie podjęte działania są częścią szkolnego programu wychowawczego.