Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2008/2009 do IV edycji programu Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją. Jego organizatorem jest Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Dysleksji, a patronat honorowy objął Pomorski Kurator Oświaty.

Głównymi celami programu są:

• popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów udzielania pomocy uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce i ich rodzicom;
  • wyrównanie braków wynikających z zaburzeń o podłożu dyslektycznym;
  • wyrabianie właściwej motywacji do nauki oraz przekonania o własnej wartości;
  • odpowiednie przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego.

Aby móc zrozumieć, tematykę należy zapoznać się z kilkoma ważnymi zagadnieniami:

• Dysleksja rozwojowa - są to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.
  • Terminologia - najczęściej stosuje się termin "dysleksja rozwojowa" dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania.
    • DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;
    • DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy  ortograficzne);
    • DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma.
  • Przyczyny –  są nimi: zaburzenia funkcji percepcyjno motorycznych (spostrzegania wzrokowego, słuchowego, motoryki) i ich współdziałania (integracji percepcyjno motorycznej), funkcji językowych, pamięci (wzrokowej, słuchowej, ruchowej), lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.

W naszej szkole problemem dysleksji zajęli się wszyscy nauczyciele. Każdy z nich ma za zadanie wspierać ucznia z dysleksją. W tym celu podjęliśmy szereg działań:

• pedagodzy szkolni kierują uczniów na badania do poradni psychologiczno – pedagogicznych w celu określenia przyczyn trudności w nauce
  • nauczycieli dostosowali kryteria wymagań dla uczniów z dysleksją
  • od II półrocza roku szkolnego uczniowie objęci są zajęciami korekcyjno – kompensacyjnymi
  • w szkole realizowany jest program CZYTAMY RAZEM, który prowadzą nauczyciele wolontariusze
  • jak co roku będziemy uczestniczyć w akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM (mamy już sukcesy w tej dziedzinie)
  • organizujemy spotkania i szkolenia Rady Pedagogicznej w zakresie dysleksji
  • regularnie spotykamy się w zespołach przedmiotowych, aby omawiać problemy wynikające w pracy z uczniem dyslektycznym
  • uczestniczymy w cyklicznych spotkaniach w Polskim Towarzystwie Dyslektycznym przy Uniwersytecie Gdańskim
  • biblioteka została wyposażona w programy komputerowe, materiały dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli
  • organizujemy konkursy wiedzy o słanych dyslektykach, a także konkursy ortograficzne, bo ...
    chcemy być SZKOŁA PRZYJAZNĄ UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ!!!

Tekst: Iza Groszewska
szkolny koordynator programu