Spotkanie z Dominikiem Włochem-świeckim misjonarzem

22550443_898016460350683_7148761836206244832_o.jpg

25 października 2017 r. W ramach tygodnia misyjnego gościliśmy w naszej szkole świeckiego misjonarza Dominika Włocha, absolwenta Uniwersytetu Gdańskiego kierunku resocjalizacja. Jak opowiadał gość, jego przygoda z pielgrzymowaniem rozpoczęła się od pieszych pielgrzymek z Gdańska do Częstochowy. Następnymi były piesze pielgrzymki do Santiago de Compostela, do Rzymu i Medjugorie, czasem w towarzystwie przyjaciół lub podopiecznych z domu dziecka. Rok 2017 to piesza pielgrzymka  z Gdańska do Jerozolimy (przez m. In. Bułgarię, Grecję, Turcję, Syrię  i Jordanię), czyli 4500 km w 125 dni.

Z zaciekawieniem oglądaliśmy piękne zdjęcia i słuchaliśmy opowieści o spełnionym marzeniu z dzieciństwa, jakim było oglądanie sawanny i walecznych lwów na wyspie cudów – Madagaskarze. Żyjąc pośród Malgaszy, misjonarz pracował w przychodni jako fizjoterapeuta - z dziećmi z porażeniem mózgowym, ludźmi po udarach i wylewach. To właśnie mieszkańcy nauczyli go trudnego ich języka, pokazali, jak znaleźć lecznicze rośliny i pozbyć się wszędzie wpełzających pijawek. Tu poznał, jak smakują rozmaite robaki, węże i nietoperze. Uczestniczył w "famadihana" – przewijaniu zmarłych, tradycji malgaskiej. Pan Dominik Włoch zwiedził prawie całą wyspę, karmił lemury, uciekał przed wężami i pływał z żółwiem morskim. Nauczył się wspinać na palmy po świeże kokosy oraz naprawiać sieci rybackie.

Pod koniec wakacji w 2012 r. Misjonarz po raz kolejny pojechał na Madagaskar. W odpowiedzi na zaproszenie zaprzyjaźnionych polskich misjonarzy. Wraz z przyjacielem odwiedzili miasteczko Mampikony, gdzie przeprowadzali badanie dot. oceny stanu odżywienia Malgaszów.

Przekonali się, że Madagaskar to dwa skrajne oblicza klimatyczne. Z jednej strony wiecznie zielone lasy tropikalne na północy, urodzajne tereny w dorzeczu rzeki Sambirano – bogate w lasy kakaowe, kawowce, ryżowiska, drzewa ylangy-ylangy a także szereg gatunków warzyw i owoców. Inny obraz rysuje środek wyspy tu dominuje spalona słońcem sawanna. Rośnie tam zaledwie maniok oraz cebula, a uprawa ryżu jest wśród mieszkańców tylko wspomnieniem. Za czym idzie niedobór żywności, a tym samym widoczne niedożywienie dzieci.

Spotkanie z panem Dominikiem Włochem, świeckim misjonarzem było dla nas niezapomnianym przeżyciem, przykładem na wiarę w nasze marzenia i pragnienia a także nauką człowieczeństwa i przekonaniem, że czynienie dobra wzbogaca duchowo każdego z nas.

Umówiliśmy się z panem Dominikem,

że po kolejnej misji też podzieli się z nami swoimi wrażeniami.