O sekcji

Sekcja Dwujęzyczna z Językiem Hiszpańskim w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku

Sekcja dwujęzyczna została utworzona na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Kultury Królestwa Hiszpanii.

Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku jest jedynym gimnazjum w województwie pomorskim, w którym funkcjonuje sekcja dwujęzyczna z językiem hiszpańskim.

Młodzież uczy się języka hiszpańskiego w wymiarze 6 godzin tygodniowo, w grupach liczących około 14 osób. Do dyspozycji sekcji dwujęzycznej pozostają trzy sale wykładowe wyposażone w sprzęt audiowizualny oraz komputerowy. W drugiej i trzeciej klasie zajęcia prowadzi nauczyciel narodowości hiszpańskiej.

Patronat nad realizacją programu sprawuje Ambasada Królestwa Hiszpanii, zapewniając pomoc dydaktyczną i materialną. Dzięki wsparciu Ambasady biblioteka Sekcji każdego roku zostaje wzbogacona o wiele nowych, interesujących pozycji dostępnych dla naszych uczniów, z których uczniowie mogą korzystać w domu. (są to słowniki, podręczniki, literatura hiszpańska, materiały audiowizualne). Najzdolniejsi uczniowie nagradzani są stypendiami oraz wyjazdami na obozy językowe w Hiszpanii.

W ramach bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych uczniowie przygotowują się do egzaminu DELE Inicial organizowanego w Polsce przez Instytut Cervantesa.

Absolwenci gimnazjum mogą kontynuować naukę w klasach dwujęzycznych III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku lub w klasach dwujęzycznych XV Liceum Ogólnokształcącego im. Zjednoczenia Europy w Gdańsku oraz uzyskać zarówno polskie, jak i hiszpańskie świadectwo maturalne. Możliwa jest również kontynuacja nauki w klasach pierwszych VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w naszym zespole szkół.

Uczniowie klasy hiszpańskiej realizują autorski program nauczania wzbogacony o elementy literatury, historii, geografii, a także wiedzy o kulturze i sztuce Hiszpanii. Klasa bierze aktywny udział w życiu szkoły. Uczniowie uczestniczą w ciekawych wycieczkach tematycznych, warsztatach, spektaklach, projekcjach filmowych, mają okazję poznania wielu osobistości z kręgu nauki, kultury i polityki. Wychowawca otacza wszystkich uczniów opieką, służy swoją radą i pomocą, dba o właściwe relacje pomiędzy uczniami, nauczycielami i rodzicami.

Nauka w klasie dwujęzycznej z językiem hiszpańskim jest unikalną propozycją edukacyjną skierowaną do uczniów uzdolnionych językowo pragnących poznać język i kulturę Hiszpanii.

www.mecd.gob.es/polonia