Sekcja hiszpańska

Program nauczania w Sekcji Dwujęzycznej

Podstawę prawną do działania sekcji dwujęzycznych z językiem hiszpańskim stanowi ustawodawstwo polskie dotyczące oddziałów dwujęzycznych oraz właściwe porozumienia dwustronne polsko-hiszpańskie.

Program nauczania w klasach dwujęzycznych z językiem hiszpańskim w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku jest programem autorskim nauczycieli języka hiszpańskiego uczących w tej szkole. Powstał w oparciu o borrador - program wdrożeniowy wspólny dla wszystkich sekcji dwujęzycznych z językiem hiszpańskim w Polsce: Currículo de Espanol, Secciones Bilingües en Polonia oraz treści programowe realizowane w podręczniku wiodącym Chicos Chicas 1, 2, 3 i 4.

Podstawową kompetencją, którą uczniowie zdobywają podczas nauki w gimnazjum, jest kompetencja komunikacyjna. Program nauczania obejmuje w tym zakresie przede wszystkim leksykę i gramatykę funkcjonalną, czyli normę językową, umożliwiającą porozumiewanie się w języku hiszpańskim.

Uczniowie zaczynają naukę od podstaw, uczą się opisywać rzeczywistość, podobnie jak to się dzieje w przypadku nauki innego języka obcego, poznają struktury czasu teraźniejszego, słownictwo związane z życiem codziennym, ze szkołą, przedmiotami szkolnymi, następnie poznają formy czasu przyszłego, trybu rozkazującego, trybu łączącego subjuntivo, a także bardziej złożone formy czasów przeszłych. W trzeciej klasie uczniowie w sposób płynny komunikują się z nauczycielem narodowości hiszpańskiej, biorą czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych w języku hiszpańskim, uczestniczą w promocji sekcji.

Uczniowie klasy trzeciej, którzy osiągnęli satysfakcjonujący poziom znajomości języka hiszpańskiego, mogą przystąpić do międzynarodowego egzaminu z języka hiszpańskiego DELE Inicial.