Program "Czytamy razem"

W roku szkolnym 2008/2009 w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku realizowany jest program wspomagania walki z dysleksją „Czytamy razem”. Skierowany jest do uczniów z dysleksją rozwojową oraz uczniów mających specyficzne trudności w czytaniu. Jego celem jest terapeutyczna pomoc dziecku w pokonywaniu trudności w czytaniu oraz przełamywaniu niechęci do literatury.

Program "Czytamy razem" jest adaptacją programu opracowanego przez prof. dr hab. Martę Bogdanowicz, wiceprzewodniczącą European Dyslexia Association i honorową przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

W ramach projektu wolontariusz spotyka się systematycznie na terenie szkoły zawsze z tym samym uczniem dwa razy w tygodniu i przez 30 minut czyta tekst. Każdy wolontariusz przeszedł kurs jak pracować z uczniem, który ma trudności w uczeniu się czytania oraz poznał zasady czytania parami. Wolontariuszami są nauczyciele naszej szkoły, do ich zadań należą m. in.:

• posługiwanie się książkami o różnorodnej tematyce, formie;
  • zachęcanie ucznia do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej;
  • pomaganie indywidualnie każdemu uczniowi.

SPODZIEWANE EFEKTY PROGRAMU

• u uczniów z poważnymi problemami w czytaniu nastąpi usprawnienie funkcji istotnych dla przebiegu czynności czytania;
  • nastąpi poprawa umiejętności czytania w zakresie techniki, tempa i rozumienia tekstu w głośnym i cichym czytaniu;
  • wzrośnie zainteresowanie czytelnictwem;
  • uczniowie uzyskają wyższą samoocenę.

Tekst: Koordynator Programu Barbara Sarbiewska