Prawdziwie czynić miłosierdzie - konkurs

_DSC0612.JPG

Chociaż Jubileuszowy Rok Miłosierdzia zakończył się w listopadzie ubiegłego roku, to z inicjatywy biskupów w Polsce został on w naszym kraju niejako przedłużony w postaci Roku św. Brata Alberta. Ów niezwykle utalentowany malarz, żyjący w dziewiętnastym wieku i na początku dwudziestego, pod wpływem wydarzeń wojennych Powstania Styczniowego oraz głębokich przemyśleń na temat sensu istnienia, jak również z powodu spotkań z bezdomnymi i najbiedniejszymi mieszkańcami Krakowa, postanowił przybrać żebraczy tryb życia i całą swoją energię skierować na pomoc najbardziej potrzebującym. Uroczyste wspomnienie osoby i dzieła Adama Chmielowskiego, który przyjął imię zakonne Albert, przypada 17. czerwca.

Z tej okazji i w związku z obchodzonym rokiem, w ubiegłą sobotę na Długim Targu w Gdańsku, rozdano nagrody laureatom diecezjalnego konkursu zatytułowanego „Prawdziwie czynić miłosierdzie”. Został on zorganizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Gdańskiej. Zadaniem uczniów szkół gimnazjalnych było nakręcenie krótkiego filmu, ilustrującego powyższy temat. „Pojęcie miłosierdzia”, obraz zrealizowany przez uczennice naszej szkoły – Joannę, Natalię, Sarę. Zespół zajął 3. Miejsce. Serdeczne gratulacje!

Oby ten sukces stał się zachętą do dalszych twórczych poszukiwań uczniów Gimnazjum nr 3 i do wcielania w życie cytatu świętego: Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.

Miłosz Szulc