"Podziel się swoją historią"

4.jpg

W ramach współpracy naszej szkoły  z Gdańską Galerią Güntera Grassa uczniowie uczestniczyli dnia 15 lutego 2017r. pod opieką p. Krystyny Woźniczki oraz p. Żanetty Jaworowskiej w warsztatach językowych pod tytułem " Podziel się swoją historią / Sharing Audio Stories".

Warsztaty prowadzone były przez studentów z Uniwersytetu Metropolia w Helsinkach/Finlandia. Zadaniem uczniów było opowiedzenie własnych, uprzednio przygotowanych, historii, które powinny mieć związek z dowolnie wybranymi przedmiotami, wydarzeniami, obiektami. Dana opowieść podlegała następnie nagraniu i kategoryzacji według określonych rodzajów emocji – uczniowie – uczestnicy warsztatów odsłuchiwali nagrane historie i przypisywali im 1 – 3 rodzajów emocji, np.:

• pozytywne: miłość, duma, ulga, radość, wdzięczność, nadzieja, zaskoczenie, przywiązanie, zainteresowanie
  • negatywne: nienawiść, frustracja, wstyd, smutek, złość, strach, obojętność, obrzydzenie, panika.

W czasie trwania warsztatów udostępnione zostały uczniom telefony komórkowe z połączeniem do bazy internetowej. Następnym etapem warsztatów było odsłuchanie nagranych w aplikacji komórkowej historii.

Warsztaty z udziałem młodzieży z gimnazjum miały przede wszystkim na celu sprawdzenie przygotowywanej przez studentów Uniwersytetu Metropolia aplikacji, poprawności działania systemu oraz wyeliminowania ewentualnych jej błędów.

Uczniowie mieli okazję do konwersacji w języku angielskim, do przezwyciężenia stresu związanego z

publicznym wystąpieniem, a nade wszystko do integracji i poczucia wspólnoty w działaniu.

W ramach warsztatu obejrzeli interesującą wystawę „Podzielić przez pomnożyć”, po której zostali oprowadzeni przez kuratorkę panią Martę Wróblewską.

Zważywszy na fakt, że nie zawsze mamy możliwość uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, udział młodzieży w prestiżowym projekcie międzynarodowym w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa oraz możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką współczesną, jest nie do przecenienia.