Sekcja hiszpańska

O języku hiszpańskim

Język hiszpański należy do rodziny języków romańskich. Jest trzecim najczęściej używanym językiem na świecie. Hiszpański jest językiem urzędowym w 21 krajach, których ludność liczy około 400 milionów. Ponadto, dla 25 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki i dwóch milionów ludzi z różnych państw jest on językiem ojczystym.

Wpływ języka hiszpańskiego w dziedzinie kultury, polityki i ekonomii wzrasta z każdym dniem, a jego zastosowanie w Internecie, w świecie nauki i techniki jest znaczące.

Znajomość języka hiszpańskiego stała się istotna dla sporej części świata. W Stanach Zjednoczonych uczy się go ponad połowa uczniów. Także w Unii Europejskiej obserwuje się ciągły wzrost nauki tego języka. W ciągu ostatnich kilku lat liczba uczących się języka hiszpańskiego w szkołach wzrosła dwukrotnie.

W Polsce dziewięć uniwersytetów oferuje studia w zakresie filologii hiszpańskiej bądź iberystyki. Łącznie z lektoratami przeznaczonymi dla słuchaczy wszystkich wydziałów, liczba studentów uczących się języka hiszpańskiego w szkolnictwie wyższym wzrosła do ponad 13 tysięcy. Jednocześnie, 15 tysięcy osób uczy się hiszpańskiego już na poziomie szkolnictwa podstawowego i średniego, z czego 1600 to uczniowie piętnastu Sekcji Dwujęzycznych realizujących intensywny proces nauczania.

Tak samo jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej, w Polsce hiszpański jest językiem obcym, który przechodzi największy przyrost procentowy uczących się tego języka. Mimo to jego obecność wciąż nie odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu ani zainteresowaniu, jakim cieszy się Hiszpania i pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne.

Tysiące Polaków, wśród nich znani intelektualiści tacy jak np. Ryszard Kapuściński, znają język hiszpański. Powstałe przy Ambasadzie Hiszpanii w Polsce Biuro Radcy ds. Edukacji, ambasady państw latynoamerykańskich oraz działający od lat Instytut Cervantesa nieustannie dążą do popularyzacji nauki języka hiszpańskiego zgodnie z polskim systemem nauczania.

8 powodów, dla których warto się uczyć języka hiszpańskiego:

• język uniwersalny
  • język użyteczny
  • łatwy do nauki
  • atrakcyjny
  • język kultury
  • język pracy
  • język handlu
  • język turystyki

Sekcje Dwujęzyczne z Językiem Hiszpańskim w Polsce:

• I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie