Wycieczki szkolne KT Alpino

Nowożytne Umocnienia Gdańska

IMG_8543.jpg

12 grudnia wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą pod opieką p. Mariusza Albeckiego, Sławomira Ruta i Mariusza Wesołowskiego.

Zbiórka pod szkołą o godzinie 9 00, skąd przechodząc ul Cienistą, skręciliśmy na Kolonię Anielinki. Znajduje się tu Szaniec Jezuicki założony przez Prusaków. Fort zaprojektowano dla obrony wzniesienia, którego opanowanie przez nieprzyjaciela groziło ostrzałem artyleryjskim południowej części ówczesnego Gdańska, w tym magazynów na Wyspie Spichrzów.

Od 1968 roku szaniec jest wpisany do rejestru zabytków. W tym właśnie miejscu jeden z opiekunów zrobił nam wspólne zdjęcie. Następnie kierując się w dół chodnikiem, powróciliśmy na ul. Cienistą i doszliśmy do Kanału Raduni, gdzie znowu się zatrzymaliśmy. Pan Rut opowiedział nam o jego historii i ważnej roli w naszym mieście. Jest on wpisany do rejestru zabytków z 18 maja 1981 roku. Kanał ma początek w Starej Raduni, uchodzi do Motławy w Gdańsku. Został wytyczony w 1338 r., a wybudowany w latach 1348 – 1356 przez Krzyżaków. Kanał miał służyć przede wszystkim do zaopatrzenia Gdańska i zamku krzyżackiego w wodę pitną, a także jako napęd dla Wielkiego Młyna.

Gdy nauczyciel skończył opowiadać, poszliśmy w stronę ul. Augustyńskiego, mijając stary budynek CKUMiE i dochodząc do skrzyżowania, gdzie pięła się w górę Biała Baszta zwana Białą Wieżą, wybudowana w latach 1460 – 1461 z cegły. Początkowo służyła jako część fortyfikacji miasta Gdańska, jednak w roku 1670 została zamieniona na magazyn prochowy. Idąc przez Plac Wałowy, zatrzymaliśmy się na chwilę przy Małej Zbrojowni, na której fasadzie osadzony był herb Gdańska, a potem przy Bastionie Św. Gertrudy. Jest to bastion typu nowo włoskiego , którego budowa rozpoczęła się w roku 1607 r.. Przechodząc obok Bramy Nizinnej, dowiedzieliśmy się, że jest ona jedyną, która wciąż pełni swoją funkcję. Innymi słowy odbywa się prze nią regularny ruch drogowy, wjazd i wyjazd z miasta.

Chyba największą przyjemność przysporzyła nam wspinaczka na Vieux remparts. Na szczycie nauczyciel zrobił nam kolejne zdjęcie i opowiedział, że w tym miejscu znajdowało się wysypisko. W trawie lub kopczykach ziemi można było znaleźć szczątki starych glinianych naczyń albo fajek. Wszyscy zabrali się do poszukiwań pamiątek historii z wycieczki. Niestety, nie mogło to trwać wiecznie. Skierowaliśmy się w stronę ul. Zawodników, przechodząc przez most nad Opływem Motławy. Nauczyciele co chwila powtarzali całej grupie „na lewo”, aby zwolnić chodnik dla przechodniów. Następnym punktem, przy którym się zatrzymaliśmy, była Brama Żuławska. Na niej, podobnie jak w przypadku innych zabytków, znajdował się herb Gdańska, oznaczający własność miasta. Na bramie można było dostrzec datę ukończenia budowy – 1628.

Kolejnym przystankiem okazała się Bursztynowa Promenada Gwiazd. Gdzie na alei dziedzińca Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku uhonorowano wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i z zagranicy z ich autografami i odciskami dłoni w brązie, który dziś mieści 108 artystów. To był ostatni punkt naszego zwiedzania. Pozostało nam już tylko udać się na przystanek tramwajowy ulicą Długą i udać się do domu.

Laura, Bogna, Karolina z klasy III