Interaktywne wystawy w Centrum Hewelianum

1.jpg

2 listopada br. klasa III K pod opieką wychowawcy i szkolnego doradcy zawodowego odwiedziła wstawę interaktywną Z Energią w Centrum Hewelianum. Wystawa była poświęcona fizyce. Uczniowie mogli doświadczalnie sprawdzić zasady przemiany różnych form energii. Poznali mechanizm powstawania fal tsunami i dowiedzieli się jak rozchodzą się fale dźwiękowe. W części Energia w kuchni dowiedzieli się, ile energii do codziennego życia zużywa człowiek, co uświadomiło im potrzebę oszczędzania i ochrony środowiska. Wiedzę o ochronie środowiska rozwijali też w pracowni REenergii, gdzie mogli wyjaśnić zjawiska związane z energią odnawialną i zaplanowaną gospodarką odpadami.

Dowiedzieli się, np. jak długo rozkłada się: papier, szkło, folia, aluminium. Co poraz kolejny uświadomiło im potrzebę ochrony środowiska przez każdego z nas, ponieważ długość życia odpadów w środowisku naturalnym mogła ich zaskoczyć.

Następnie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z fizyki Powietrze kontra próżnia.Zajęcia były prowadzone przez edukatora i okazały się bardzo ciekawe. Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach związanych z wytworzeniem próżni i zachowaniem się w niej różnych substancji oraz dźwięku. Uczniowie dowiedzieli się, np. jak zachowuje się dźwięk w kosmosie oraz jak dużo powietrza zawiera jeden oddech.

Dzięki wykonywaniu i obserwacji eksperymentów uczniowie klasy III K pogłębili wiedzę z fizyki i sprawdzili jej praktyczne zastosowanie. Lepiej też zrozumieli zjawiska otaczającego ich świata. Ponadto rozwinęli swoje zainteresowania, przygotowując się w ten sposób do planowania dalszej kariery edukacyjnej.