III Spotkania z Janem Pawłem II

IMG_0921.JPG

27.04.2017 przypadła 3 rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II – patrona naszej szkoły. Z tej okazji odbył się program słowno-muzyczny, którego celem było powiązanie przesłania papieża Franciszka z zeszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie z osobą św. Jana Pawła II, który swoim życiem i posługiwaniem pokazał co to znaczy ” Zejść z kanapy, by iść zmieniać świat”.

Papież Franciszek powiedział do młodzieży:

„Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi, przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad (…).

Przyjaciele, Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze „poza”. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś, po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga”.

Po przywitaniu uczestników i piosence „Nie ścigaj się z miłością”, prowadzący spotkanie przywołali wyżej wymienione słowa, otwierając III Spotkania ze św. Janem Pawłem II. Następnie uczniowie gimnazjum przedstawili etiudę teatralną „Puste krzesła i puste stoły”, a kilkoro uczniów zaprezentowało swoje rozumienie tytułowych słów papieża Franciszka, odczytując przygotowane przez siebie wypowiedzi. Później uczestnicy spotkania obejrzeli film, na którym uczniowie z „tytułowej kanapy” prezentowali interpretacje słów papieża Franciszka. Kolejnym punktem programu była dyskusja panelowa, w której uczniowie chętnie dzielili się ze swoimi rówieśnikami głębokimi przemyśleniami i życiowymi doświadczeniami.

Po wspólnym odśpiewaniu „Barki”, ulubionej pieśni św. Jana Pawła II, wszyscy uczestnicy spotkania podnieśli się z kanap, foteli i krzeseł i zostali uwiecznieni na wspólnym zdjęciu.