III Konferencja Samorządów Uczniowskich

IMG_20170920_101059.jpg

W środę, 20 września br. 4 przedstawicieli Parlamentu Uczniowskiego – Maja, Zuzia, Marek i Kuba pod opieką Pani Doroty Nosowicz wzięli udział w III Konferencji Samorządów Uczniowskich organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności pod hasłem „Praktyka, czyli samorząd w działaniu”. Przywitał nas przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska – Michał Wlazło oraz zastępca Prezydenta Miasta Gdańska – Pan Piotr Kowalczuk.

Mieliśmy okazję posłuchać wykładu Pana Michała Tragarza oraz uczestniczyć w dyskusjach, a tematy samodzielnie wybieraliśmy My! Prowadziliśmy dyskusję na wybrany przez nas temat, ale przede wszystkim wymienialiśmy pomysły i poglądy. W dyskusjach uczestniczyli również nasi opiekunowie. Każdy mógł uczestniczyć w panelu, który go interesował. Oto niektóre tematy rozmów: Jak zdobyć finanse na działanie samorządów uczniowskich? Jak zaangażować młodzież do większej aktywności? Jak zmienić wizerunek samorządu? Jak zmienić relacje z nauczycielami? My, poprowadziliśmy dyskusję pt. "Co może samorząd?", którą bardzo dobrze przyjęli uczestnicy. Końcowy wniosek dyskusji – duży wpływ na losy szkoły mamy My – uczniowie i mam nadzieję, że dyskusja zmotywowała wszystkich do dalszej pracy w samorządzie uczniowskim. Na koniec spotkania spisaliśmy nasze e-maile i stworzyliśmy grupę na Facebooku, abyśmy mogli kontaktować się ze sobą i dzielić się swoimi pomysłami. Na konferencji nauczyliśmy się, m.in.: Jakie prawa mamy jako samorząd uczniowski! Jak zaangażować młodzież do aktywności szkolnych? Oraz że nie wszystko w szkole musi być nadęte i poważne, można robić też rzeczy fajne i interesujące innych uczniów.

Tekst: Maja Stencel z kl. 3 H

Zdjęcia: Dorota Nosowicz – opiekun PU