Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Grassomania 8 - Sieroca Revisited, … czyli spotkanie ze sztuką współczesną

1.jpg

Porozumienie o współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 3 w Gdańsku a Gdańską Galerią Miejską zawarte 21.03.2016r. zaowocowało uczestnictwem młodzieży naszej szkoły w 8 edycji Festiwalu Grassomania.  Zadaniem festiwalu jest rozpowszechnianie wiedzy o słynnym gdańszczaninie, laureacie literackiej Nagrody Nobla, Günterze Grassie. Na jego cześć corocznie, od 2009 roku, w miesiącach jesienno - zimowych, organizowany jest festiwal Grassomania. Artyści, zaproszeni do udziału w festiwalu w subtelny, nie bezpośredni i często zaskakujący sposób, odwołują się do twórczości Grassa.

W tym roku, 3 września,  Grassomania odbyła się w dwóch budynkach przy ul. Sierocej w Gdańsku, w których wcześniej mieścił się sierociniec i Dom Dobroczynności, a które w ciągu kilku najbliższych lat przejdą rewitalizację i staną się nowym centrum kultury oraz domem dla kolekcji dzieł dwóch wyjątkowych gdańszczan - Güntera Grassa i podziwianego przez niego Daniela Chodowieckiego.

W ramach festiwalu uczniowie szkoły wzięli udział w Grze Miejskiej - „Gdański kapitał”. Odbyli  interesującą podróż przez Gdańsk, podobnie długą jak ta, którą odbył Daniel Chodowiecki w 1773 roku. W trakcie gry byli kupcami, artystami i miłośnikami sztuki. Pomnażali swój majątek i wiedzę poprzez rozwiązywanie przygotowanych 18 niełatwych zadań. Na starcie otrzymali 10 dukatów stanowiących kapitał początkowy, który, by wygrać, musieli pomnożyć. Dzięki wiedzy, znajomości multimediów, spostrzegawczości i sprytowi, udało się im uzyskać w grze pierwsze miejsce. Gratulujemy!

 Wraz z opiekunkami Panią Żanettą Jaworowską i Krystyną Woźniczką uczniowie przygotowali kilka smakowitych ciast, którymi delektowali się uczestnicy interesujących i zaskakujących „ Rozmów przy stole” toczonych w języku angielskim. Prowadzące dyskusję artystki zadawały kłopotliwe, trudne pytania… a mimo tego atmosfera przy międzynarodowym stole była serdeczna i pełna życzliwości.  

Innym z działań uczniów podczas Grassomanii 8. był udział w tworzeniu rzeźby z przedmiotów pozostawionych przy wyprowadzce przez mieszkańców ul. Sierocej.

I tak nastąpiło spotkanie ze sztuką współczesną.

„Prace, jakie pokażemy w tym roku, oscylują tematycznie wokół momentu przeistaczania, nawarstwiania się różnych historii, fantazjowania na temat danego miejsca. To niepowtarzalna chwila, w której publiczność ma możliwość wejścia na ten wyjątkowy teren i wyobrażenia sobie, jak to miejsce będzie wyglądało już wkrótce.” zapowiedziała kuratorka Grassomanii Pani Marta Wróblewska.

I my mieliśmy szansę w tej niepowtarzalnej chwili wziąć udział.

 

Żanetta Jaworowska

Krystyna Woźniczka