Grassomania 8 - Sieroca Revisited, … czyli spotkanie ze sztuką współczesną

1.jpg

Porozumienie o współpracy pomiędzy Gimnazjum nr 3 w Gdańsku a Gdańską Galerią Miejską zawarte 21.03.2016r. zaowocowało uczestnictwem młodzieży naszej szkoły w 8 edycji Festiwalu Grassomania.  Zadaniem festiwalu jest rozpowszechnianie wiedzy o słynnym gdańszczaninie, laureacie literackiej Nagrody Nobla, Günterze Grassie. Na jego cześć corocznie, od 2009 roku, w miesiącach jesienno - zimowych, organizowany jest festiwal Grassomania. Artyści, zaproszeni do udziału w festiwalu w subtelny, nie bezpośredni i często zaskakujący sposób, odwołują się do twórczości Grassa.

W tym roku, 3 września,  Grassomania odbyła się w dwóch budynkach przy ul. Sierocej w Gdańsku, w których wcześniej mieścił się sierociniec i Dom Dobroczynności, a które w ciągu kilku najbliższych lat przejdą rewitalizację i staną się nowym centrum kultury oraz domem dla kolekcji dzieł dwóch wyjątkowych gdańszczan - Güntera Grassa i podziwianego przez niego Daniela Chodowieckiego.

W ramach festiwalu uczniowie szkoły wzięli udział w Grze Miejskiej - „Gdański kapitał”. Odbyli  interesującą podróż przez Gdańsk, podobnie długą jak ta, którą odbył Daniel Chodowiecki w 1773 roku. W trakcie gry byli kupcami, artystami i miłośnikami sztuki. Pomnażali swój majątek i wiedzę poprzez rozwiązywanie przygotowanych 18 niełatwych zadań. Na starcie otrzymali 10 dukatów stanowiących kapitał początkowy, który, by wygrać, musieli pomnożyć. Dzięki wiedzy, znajomości multimediów, spostrzegawczości i sprytowi, udało się im uzyskać w grze pierwsze miejsce. Gratulujemy!

Wraz z opiekunkami Panią Żanettą Jaworowską i Krystyną Woźniczką uczniowie przygotowali kilka smakowitych ciast, którymi delektowali się uczestnicy interesujących i zaskakujących „ Rozmów przy stole” toczonych w języku angielskim. Prowadzące dyskusję artystki zadawały kłopotliwe, trudne pytania… a mimo tego atmosfera przy międzynarodowym stole była serdeczna i pełna życzliwości.

Innym z działań uczniów podczas Grassomanii 8. był udział w tworzeniu rzeźby z przedmiotów pozostawionych przy wyprowadzce przez mieszkańców ul. Sierocej.

I tak nastąpiło spotkanie ze sztuką współczesną.

„Prace, jakie pokażemy w tym roku, oscylują tematycznie wokół momentu przeistaczania, nawarstwiania się różnych historii, fantazjowania na temat danego miejsca. To niepowtarzalna chwila, w której publiczność ma możliwość wejścia na ten wyjątkowy teren i wyobrażenia sobie, jak to miejsce będzie wyglądało już wkrótce.” zapowiedziała kuratorka Grassomanii Pani Marta Wróblewska.

I my mieliśmy szansę w tej niepowtarzalnej chwili wziąć udział.

Żanetta Jaworowska

Krystyna Woźniczka