Festiwal Demokracji - Debata „Zrozumieć samorząd”

14292305_675364282615903_9129030943885621540_n.jpg

Festiwal Demokracji - Debata „Zrozumieć samorząd”

W ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji w naszym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku odbywał się Festiwal Demokracji. W debacie „Zrozumieć samorząd” z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza wzięło udział ok. 200 osób z 15 szkół:

• Szkoły Podstawowej nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku
  • Szkoły Podstawowej nr 12 w Gdańsku
  • Szkoły Podstawowej nr 14 im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku
  • Szkoły Podstawowej nr 47 im. Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku
  • Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 48 im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 5 im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 7 im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 10 w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Gdańsku
  • Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku
  • VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku.

Gospodarzami spotkania byli uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II oraz uczniowie 7 Liceum Ogólnokształcącego im. Jozefa Wybickiego w Gdańsku. Debatę prowadził Wiktor Sokół uczeń klasy 2 VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, który jest również przedstawicielem Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, Ola Dąbrowska uczennica klasy 3 e Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II oraz Kuba Rocztejn uczeń klasy 2 e Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II.

Nasza debata przebiegała według wcześniej ustalonych zasad. Kolejno były zadawane pytania wprowadzające przez ekspertów panelowych z Gimnazjum nr 3 i VII Liceum Ogólnokształcącego. Po udzieleniu odpowiedzi przez Pana Prezydenta pytania zadawali eksperci z zaproszonych szkół.

Prezydent Miasta Pan Paweł Adamowicz odpowiadał na pytania ekspertów, zarówno te dotyczące drogi do pełnienia funkcji samorządowych, jak i na te trudniejsze, dotyczące na przykład finansów. Pan Prezydent przybliżył nam zasady działania Rady Miasta oraz Rad Dzielnic. Jakie mają zadania i uprawnienia.

Myślimy, że to była dobra lekcja demokracji.

Tekst: Opiekun Parlamentu Uczniowskiego

Dorota Nosowicz