Archiwum 2016/2017

Menu

Partnerzy

Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Miasta Gdańska Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Serwis internetowy Radcy ds. Edukacji Hiszpanii Rodzina Szkół im. Jana Pawła II Rodzina Szkół im. Jana Pawła II UKS Conrad UKS Conrad Europejski Fundusz Społeczny Europejski Fundusz Społeczny Program Edukacji Morskiej Program Edukacji Morskiej

Dzień Tumbo

images.jpg

 List do rodziców

Informacja o „Dniu Tumbo”

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

w przyszłym tygodniu, czyli 21.11.2016 roku (poniedziałek), w naszej szkole, przy okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień, planujemy obchody „Dnia Tumbo”, czyli słonika, który od 10 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas lekcji będziemy poruszać tematykę śmierci i żałoby. W Polsce co pół godziny dziecko zostaje osierocone przez jednego lub dwoje rodziców bądź rodzeństwo. Jest to problem ważny społecznie. Uważamy, że dzieci i młodzież warto od najmłodszych lat uczyć rozmawiać o trudnych uczuciach związanych ze śmiercią. W przyszłości niestety ich nie unikną!

Co to jest „Dzień Tumbo”?

 „Dzień Tumbo” to część programu „Tumbo Pomaga” Fundacji Hospicyjnej, którego celem jest psychologiczne wsparcie osieroconych dzieci i nastolatków. „Dzień Tumbo” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Program daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.

  • W klasach 4-6 szkół podstawowych oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych wychowawca lub nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę programu „Tumbo Pomaga”, wspierającego dzieci i młodzież żałobie. Uczniowie przygotowują wydarzenie charytatywne na rzecz dzieci osieroconych, którego motywem przewodnim jest słonik Tumbo oraz kolor pomarańczowy.
  • Program jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Zajęcia edukacyjne w płynny sposób mogą przeobrazić się w wydarzenie charytatywne, w którym uczniowie w swojej szkole kwestują na rzecz dzieci osieroconych.

 W jaki sposób przeprowadzimy „Dzień Tumbo”?

  • W tygodniu poprzedzających „Dzień Tumbo” wychowawca lub nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę programu „Tumbo Pomaga”. Uczniowie rozmawiają na temat przebiegu żałoby oraz potrzeb osób osieroconych.
  • Uczniowie przygotowują wydarzenie charytatywne na rzecz dzieci osieroconych, którego motywem przewodnim jest słonik Tumbo oraz kolor pomarańczowy.
  • Dzień 21.11. będzie dniem w którym uczniowie zrealizują przygotowywaną akcję charytatywną, rozpoczynając jednocześnie tygodniową kwestę na rzecz dzieci osieroconych.
  • Bardzo prosimy o wsparcie tej idei i pomoc dziecku w przemyśleniu i w organizacji wydarzenia charytatywnego.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze z kwesty charytatywnej?

Wszystkie pieniądze pochodzące z kwest w szkołach przeznaczone będą na wsparcie socjalne i psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie – podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego od 10 lat przy Fundacji Hospicyjnej.

Fundacja Hospicyjna każdego dnia udziela psychologicznego wsparcia ok. 10 rodzinom w żałobie, a rocznie wspiera socjalnie ok. 800 dzieci osieroconych. Jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych poruszających tematykę żałoby uczniów (ponad 300 przeszkolonych osób w Trójmieście w ciągu ostatnich 2 lat). Jest także twórcą pierwszego w Polsce kompleksowego portalu internetowego, dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży: www.tumbopomaga.pl. Codzienne pomaga 200 chorym, dorosłym i dzieciom, w ramach Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Z kim można porozmawiać o żałobie dziecka lub nastolatka?

  • Jeśli Państwa dziecko doświadczyło niedawno śmierci bliskiej osoby lub ma trudności z przeżyciem żałoby, to zachęcam do przekazania tych informacji wychowawcy oraz pedagogowi lub psychologowi szkolnemu, by w sposób szczególny byli uważni na potrzeby dziecka podczas realizacji programu.
  • Jeśli ktoś z Państwa chciałby uzyskać więcej informacji, jak rozmawiać w domu z dzieckiem o śmierci i żałobie, prosimy o mail na adres: info@tumbopomaga.pl lub telefon na infolinię programu „Tumbo Pomaga” (tel. 800 111 123). Informujemy także, że na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informator pt. „Żałoba – poradnik dla rodziców i opiekunów”.

                                                                                              Z poważaniem

                                                                                              Dyrektor Szkoły

                                                                                              mgr Marcin Hintz

Opis Pobierz
List_do_rodzicow.pdf List_do_rodzicow.pdf
Poradnik_20161026.pdf Poradnik_20161026.pdf
Tworzenie_tumboteamow_w_szkole.pdf Tworzenie_tumboteamow_w_szkole.pdf