1.jpg

W Dniu Edukacji Narodowej gimnazjaliści klas trzecich (3.a, 3.b,  3.h i 3.k) pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego p. R. Maszki i p. B. Ruksztełło-Kowalewskiej zaproponowali refleksję wokół tradycyjnego święta nauczycieli. Przygotowali montaż tekstów i wystąpień dawnych moralistów i nauczycieli narodu,  wśród których znalazły się myśli Andrzeja Frycza Modrzewskiego, fragmenty kazań Piotra Skargi, pism Stanisława Staszica i homilii Karola Wojtyły. Zadziwiające – jak teksty dawne mogą być aktualne i jak trafnie oceniać współczesną edukację i jej kondycję! I chociaż kierowane były głównie do nauczycieli, siła słów z takich dzieł jak De republica emendanda (O poprawie Rzeczpospolitej) Modrzewskiego czy Przestrogi dla Polski Staszica, wywarła chyba również wrażenie na uczniach słuchających akademii. Klasa I d przygotowała tablice, na których zamieszczono istotne dla edukacji wartości – nie po to, by je przypomnieć, ale wyrazić, że są ważne i obecne. Całą uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego prowadzonego przez p. B. Łyzińskiego.

O tym również zobacz: