Centrum Eksperyment w Gdyni

1.JPG

17.11.2016 klasa IF, do której należę, po lekcji plastyki jechała na wycieczkę do Centrum Eksperyment w Gdyni. O godzinie 9:00 spotkaliśmy się z wychowawcą. Szybko się przeliczyliśmy i ruszyliśmy spod szkoły. Podczas wycieczki towarzyszyła nam mama jednej z uczennic. O godzinie 9:35 wsiedliśmy do kolejki w Gdańsku Głównym. Po około dwudziestu minutach podróży dojechaliśmy do stacji: Gdynia Redłowo. Gdy podeszliśmy pod wielki oszklony budynek, jakim jest Centrum Eksperyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, musieliśmy poczekać na pana, który poszedł odebrać bilety, zostaliśmy pod opieką osoby towarzyszącej. Gdy weszliśmy do środka, przywitała nas pani, która miała nam pokazać, „co i jak”. Weszliśmy do szatni, zdjęliśmy kurtki, odłożyliśmy plecaki. Wyszliśmy z szatni, przeliczyliśmy się i każdy pobiegł w swoją stronę. Podczas zabawy nasz wychowawca robił dużo zdjęć. Najlepsza zabawa była jednak przy turbinie wodnej, ale wszystkie ekspozycje w Centrum są bardzo imponujące. Czas szybko minął, a my usieliśmy się już zbierać. Wycieczka była połączona z nauką. Chociaż byłem tam kolejny raz, bardzo mi się podobało.

Kacper Jagła IF

WYCIECZKI DO CENTRUM EKSPERYMENT

W ramach poradnictwa zawodowego odbywają się wyjścia do instytucji edukacyjnych. Celem jest jak najlepsze poznanie przez uczniów swoich zainteresowań, zdolności i predyspozycji. Często i chętnie odwiedzaną przez uczniów Gimnazjum nr 3 instytucją edukacyjną jest Centrum Eksperyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W bieżącym roku szkolnym wystawę interaktywną w Centrum Eksperyment odwiedziły już klasy: II D, II E, II F, II G i I F.
Uczniowie podczas zwiedzania wystawy interaktywnej, rozwijali zainteresowania techniczne, przyrodnicze i w zakresie nauk ścisłych: matematyki, fizyki, chemii, biologii.

Na wystawie HYDROŚWIAT poznali rolę inżyniera, wyjaśniając w doświadczeniach działanie śluz, tam, śrub .Kolejna wystawa o nazwie DRZEWO ŻYCIA wyjaśniła imzjawisko trzęsienia ziemi oraz pomogła zrozumieć przystosowania zwierząt do życia.

Na wystawie NIEWIDOCZNE SIŁY zdobyli wiedzę o zjawiskach fizycznych, rozchodzeniu się fal dźwiękowych i istocie elektryczności i magnetyzmu. Uczniowie wyjaśniali w praktyce prawa fizyki, przeprowadzali doświadczenia, których nie mogliby zrealizować w szkole. Dzięki temu fizyka stała się łatwiejsza i zrozumiała. Wystawa CZŁOWIEK stała się dla uczniów doskonałym miejscem wzbogacania wiedzy z zakresu biologii na temat budowy ciała człowieka i funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Uczniowie poznali i samodzielnie wyjaśnili wiele zjawiska otaczającego ich świata
na podstawie doświadczeń. Uczyli się, a jednocześnie dobrze się bawili. Wyjścia sprzyjają
też integracji zespołów klasowych oraz dzięki rozwijaniu zainteresowań, przygotowują uczniów
do planowania dalszej kariery edukacyjnej i zawodowej.

Anita Fabrycka