NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

14446214_682672048551793_7154812512201382319_n.jpg

W roku szkolnym 2015/2016 Gimnazjum nr 3 w Gdańsku przystąpiło do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie na zakup nowości książkowych w wysokości 10 tysięcy złotych.

Głównym celem Programu jest  zachęcenie młodzieży do czytania książek, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wzbogacenie biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze i książki poczytne wśród nastolatków.

Aby poznać preferencje czytelnicze uczniów Parlament Uczniowski we współpracy z biblioteką szkolną zorganizował we wrześniu akcję pt.: „Wrzuć tytuł i autora”. Podczas przerw uczniowie wypełniali miniankiety i wrzucali do „złotej skrzynki” propozycje książek, które ich zdaniem powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej. W akcji wzięło udział ponad 300 uczniów. Zaproponowane przez nich książki zostaną zakupione do biblioteki w październiku i listopadzie 2016 r.

Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową w 2015 r. 63% Polaków nie przeczytało w ciągu minionego roku ani jednej książki. 27% przeczytało 1-6 książek, tylko 8,4% ankietowanych zadeklarowało, że w ubiegłym roku przeczytało 7 lub więcej książek. 18 proc. przyznało, że nigdy nie czytało żadnych książek.

Dlaczego czytanie książek jest tak ważne?

• stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię
  • kształci umysł, wyobraźnię, pamięć, twórcze myślenie, pogłębia wiedzę i zainteresowania
  • rozwija wrażliwość na piękno języka, umiejętność wysławiania się, wzbogaca słownictwo
  • ułatwia rozumienie innych ludzi i otaczającego świata, uczy wartości moralnych, kształtuje poglądy, wzmacnia postawy, wzbogaca społeczne doświadczenia
  • chroni przed uzależnieniem od telewizji, internetu
  • zwiększa szanse edukacyjne dzieci.

Jim Trelease, amerykański propagator czytania dzieciom napisał:

„Naród, który nie czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje.”

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą biblioteki szkolnej.

Opracowanie: Zofia Dziekońska nauczyciel bibliotekarz